Joanna Ławrynowicz

Urodziła się w Warszawie, w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia u Hanny Lachertowskiej. Studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończyła z wyróżnieniem w 1998 roku pod kierunkiem prof. Teresy Manasterskiej. Po ukończeniu studiów, od 1999 roku kontynuowała naukę u prof. Haliny Czerny-Stefańskiej, aż do chwili jej śmierci w 2001 roku.

Jest laureatką trzech międzynarodowych konkursów pianistycznych:

  • Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Steinway & Sons” w Berlinie, 1990
  • Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Ajigasawa, 2000 – zwycięstwo oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie kompozycji japońskiej
  • Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Art Livre” w Sao Paulo, 2001 – nagroda za najlepsze wykonanie kompozycji H. Vilii-Lobosa.

Od kilku lat prowadzi bardzo ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Finlandii, Szwecji, Danii, Holandii, Turcji, Estonii, Rosji, na Białorusi, w Uzbekistanie, w Szwajcarii, na Cyprze a także w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii, Wietnamie, Chinach, Kambodży, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej.

Ma na swoim koncie wiele koncertów zarówno w Polsce jak i za granicą z towarzyszeniem orkiestr pod batutą czołowych polskich dyrygentów: Tomasza Bugaja, Mirosława Jacka Błaszczyka, Adama Natanka, Janusza Przybylskiego, Jana Miłosza Zarzyckiego i wielu innych.

Koncertowała w ramach Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996) oraz międzynarodowych festiwali muzycznych: „Schwetzinger Festspiele” (1996), „Klevische Klaviersommer” (1996), „Klever Musiksommer” (1999), „Internationale Leipziger Chopin-Tage” (2000), „Altenburger Musikfestival (2001), „Harbin Music Festival” (2002), „North Cyprus Bellapais International Music Festival” (2003).

Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Suddeutscher Rundfunk.

Dyskografia Joanny Ławrynowicz obejmuje: interpretacje utworów Fryderyka Chopina wydane przez firmę „Classica” (1999) nagraną dla „Acte Prealable” płytę z utworami kameralnymi Romualda Twardowskiego (2004), płytę z utworami Romualda Twardowskiego na fortepian solo również dla „Acte Prealable” (2004, płytę zawierającą dzieła kameralne Henryka Malcera „Acte Prealable”..